شتابدهنده چیست؟ ۶ مرحله در فرآیند شتابدهی

شتابدهنده چیست

شتابدهنده استارتاپ (Startup Accelerator) چیست؟

شتابدهنده چیست؟ چگونه کار می کند؟ آیا شتابدهنده روش هوشمندانه ای برای پیشبرد استارتاپ شماست؟ در چند سال اخیر زمزمه های زیادی درمورد شتابدهنده ها به گوش می رسد. آن ها توجهات زیادی را به خود جلب کرده اند. در واقع به عنوان یک مسیر برای به دست آوردن منابع خصوصا منابع مالی معرفی شده اند. بیایید به بررسی دقیق تر سازو کار آن ها بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر با شتابدهنده همپیوند در این مقاله همراه باشید.

فرق مراکز رشد با شتابدهنده ها چیست؟

مراکز رشد، شتابدهنده ها و سایر روش های ترکیبی اغلب در هم توزیع شده اند. در واقع آن ها در اجرا می توانند کاملا با هم متفاوت باشند. اولین شتابدهنده استارتاپ قابل ذکر می تواند Y Combinator باشد که توسط پل گراهام در سال ۲۰۰۵ آغاز شد.

بر اساس اطلاعات انجمن بین المللی نوآوری در حدود ۷۰۰۰ مرکز رشد و شتابدهنده در دنیا فعال هستند. بیش تر از ۹۰ درصد آن ها غیر دولتی هستند و بر اساس برنامه های مرکز رشد بر روی توسعه ی اقتصادی جامعه تمرکز دارند.

شتابدهنده ها منحصربفرد هستند که به پاره ای از موارد اشاره می کنیم:

  • زمان مشخص شتابدهی
  • مربی
  • پایان شتابدهی و Demo Day

شتابدهنده ها روی مراحل اولیه ی استارتاپ تمرکز می کنند و مراکز رشد برخلاف آن ها ممکن است دیر شروع به کارکنند.

شتابدهنده استارتاپ

فرآیند شتابدهی استارتاپ ها چیست؟

  • درخواست شتابدهی و پذیرش

همه ما می دانیم که ورود به شتابدهنده ها معمولا سخت است و از بین تمامی استارتاپ ها ممکن است تنها ۱ تا ۳ درصد آن ها پذیرش شوند. در طول فرآیند درخواست شما با سازوکار شتابدهنده ها آشنا می شوید واطلاعات فراوانی درمورد آن ها و جزئیات کسب می کنید. همینطور با عواملی که روی کسب و کار شما به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر دارند آشنا می شوید. شما بعد از قبولی قرارداد می بندید و فرآیند شتابدهنده آغاز می شود.

شتابدهنده استارتاپ

  • به دست آوردن منابع

یکی از دلایل اصلی که بنیان گذاران استارتاپ ها و کارآفرینان، شتابدهنده ها را انتخاب می کنند تامین منابع مالی است. آن ها معمولا بذر اولیه را در قبال سهام شرکتی که در حال پایه گذاری است در اختیار بنیان گذاران و کارآفرینان قرار می دهند. این بذر اولیه می تواند مقادیر مختلفی داشته باشند. بعضی از شتابدهنده ها ممکن است پیشنهاد تسویه حساب بدهند که باید به خاطر داشت ممکن است این مقدار، مقدار کاملا قابل توجهی باشد که روی آینده شرکت تاثیر زیادی می گذارد.

  • تمرکز شتابدهنده روی کارآفرینی

یکی از مزایای بزرگ این سیستم تمرکز روی کارآفرینی است. برطبق نظرسنجی کسب و کار هاروارد، شتابدهنده ها به طور معمولا یک دوره ۳ تا ۶ ماهه را طی می کنند. به طور معمول این دوره بین همکاران مختلف و تیم های استارتاپی و کارآفرینی متفاوت گذرانده می شود. در این زمان فشرده توجه به وقت به عنوان یکی از منابع به صورت کامل قابل درک است و کارآفرینان مجبور به تمرکز و پیشرفت هستند.

startup accelerator

  • یادگیری در شتابدهنده استارتاپ

یکی از قسمت های مهم فرآیند شتابدهی یادگیری است که شامل: جلسات یا سمینار ها، کارگاه یا ورکشاپ ها و مربی یا منتور ها هستند. Accelerator مجموعه ی گسترده ای از موضوعات کارآفرینی و تجارت را آموزش می دهد که یکی از مهمترین آن ها آموزش های حقوقی است.

  • شبکه ارتباطات

در طول دوره شتابدهی کارآفرینان می توانند همتایان خود را ملاقات کرده و با آنان ارتباط بسازند که در آینده ی نه چندان دور به کمک آن ها خواهد آمد. آن ها فرصت های بالقوه ی زیادی با بقیه کارآفرینان و سرمایه گذاران به دست خواهند آورد که این ارتباطات برای به دست آوردن منابع مالی در آینده برای توسعه کسب و کار بسیار مهم خواهد بود. کارآفرینان بزرگ در پادکست های DealMakers Podcast به آن اذعان نمودند.

accelerator

  • Demo Day

در این روز شتابدهی به پایان رسیده است و تمامی تیم ها نتیجه این دوره را در قالب یک طرح اولیه به سرمایه گذارن و منتور ها و… ارائه می دهند. ممکن است بین گروه کوچک یا صد ها نفر از فعالان اقتصادی برگزار شود. بنیان گذاران معمولا طرح را در قالب ۱۵ تا ۲۰ اسلاید ارائه می دهند. این جا نقطه ای است است که نتیجه ی واقعی که سرمایه گذاری افراد و شتابدهنده روی زمان و تجربه متبلور خواهد شد.

بیایید نگاهی به افسانه ی جذاب سیلیکون ولی بیاندازیم،در بین این Thiel اولین سرمایه گذار فیسبوک با مبلغ تنها ۵۰۰ دلار بود  که در حال حاضر ارزش آن به صورت نقدی به بیش از یک میلیارد دلار تبدیل شده است.

شتابدهنده همپیوند

پیوستن به این قسمت نهایی شتابدهی قسمت مهمی است که شما باید به آن مفتخر باشید، ارتباطات با افراد توانمند، گذراندن دوره های مختلف وغیره بسیار خوشایند است و همینطور شما ارتباطاتی به دست می آوید که ممکن است مادام العمر باشد. بسیاری از سرمایه گذاری های خطر پذیری یا  vcکه بعد ها برای توسعه شرکت برگزار می کنید ممکن است دقیقا به این قسمت از زندگی شما بازگردد پس با دقت ارتباطات کاربردی ایجاد کرده و نسبت به جذب سرمایه گذاران بیشتر کوشا باشید.

منابع بیشتر برای مطالعه:

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *