نرخ هش (hash rate) چیست؟

نرخ هش

نرخ هش (hash rate) چیست؟

سوالات بسیاری از آغاز آموزش های ارز دیجیتال و بلاکچین، ذهن افراد را درگیر می کند که یکی از آن ها این سوال است: نرخ هش یا قدرت هش چیست؟ و در دنیای کریپتوکارنسی ها چه مفهومی دارد؟ احتمالا آشنایی با هش ریت فهم بلاکچین و فرق بین ماینر ها از لحاظ قدرت هش و قیمت آن ها را مشخص خواهد کرد.

نرخ هش را از چه لحاظی می توان تعریف کرد؟

  • نرخ هش که همچنین با عنوان قدرت هش (hash power) نیز شناخته می شود، یک مفهوم بنیادی در هر ارز دیجیتال رمزنگاری شده مانند بیت کوین است که در مکانیسم ایجاد توافق عمومی((proof of work(pow) consensus mechanism استفاده می شود.
  • قدرت هش در واقع محاسبه می کند که سرعت انجام عملیات یک کامپیوتر در شبکه برای حل یک هش چقدر است.
  • Hash Rate بیان کننده این است که یک استخراج کننده ی ارز دیجیتال با چه سرعتی موفق به تکمیل بلاک ها در تکنولوژی بلاکچین می شود. هرچه سرعت این کار بیشتر باشد نرخ هش نیز بالاتر رفته و استخراج کننده موفق تر خواهد بود.
  • هش پاور یک واحد اندازه گیری است که نشان می دهد شبکه ی بیت کوین برای این که بلاک ها در مدت زمان محدودی ( مثلا ده دقیقه ) پیدا شوند، چه مقدار قدرت هش لازم است.

نرخ هش

هش چیست؟

هش یک فرمول تصادفی و پیچیده است که برای ایجاد شبکه ی بلاکچینی استفاده میشود.. اگر شما داده های خود را هش کنید در واقع رشته ای از اعداد و کاراکتر ها خواهید داشت. هر تغییر در داده های اولیه، هش ما را به کلی تغییر خواهد داد.

هش کردن راهی برای متمرکز کردن مجموعه های بزرگ داده، با قابلیت دسترسی آسان به کل مجموعه می باشد. برای مثال داشتن یک تابع هش واحد در عملیات سبب ثابت ماندن اندازه خروجی هش مستقل از اندازه داده های ورودی می شود.

در ارز های دیجیتال رمزنگاری شده مانند بیت کوین رقابت، استخراج کنندگان در pow برای حل یک جدول ریاضیاتی به صورت غیر مستقیم در جهت معتبر کردن بلاک های جدیدی که می خواهند در شبکه بلاکچین وارد شوند می باشد، داده ها در هر بلاک جدید در قالب ساختار هش ذخیره می شوند.

بیشتر استخراج کنندگان از کامپیوتر هایی استفاده می کنند که به طور خاص جهت استخراج ارز دیجیتال طراحی شده اند. این کامپیوتر ها به دنبال یک عدد طولانی تصادفی می گردند که به آن هدف موقتی یا nonce گفته می شود. این عدد می تواند هش مورد نظر را تولید کند. بقیه ی داده ها در بلاک از پیش تعریف شده اند و چالش یافتن این عدد می باشد. پیچیدگی یافتن این عدد رابطه ی مستقیم با تعداد صفر های مورد نیاز در ابتدای هش است. حل این مسئله اساس کار بیت کوین است.

نرخ هش (Hash Rate) چگونه کار می کند؟

استخراج کنندگان عددی را برای هدف موقتی یا (nonce) حدس می زنند این عدد در تبادلات از پیش تعریف شده در بلاک ها مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به شاخص های از پبش تعریف شده، میزان درستی آن به دست می آید. استخراج کنندگان به دنبال حدس زدن هرچه سریع تر nonce و بدست آوردن پاداش این کار می باشند. آن ها اعداد تصادفی گوناگون را چندین بار در ثانیه تولید می کنند. در هر حدس آن ها باید محتوای بلاک را با عدد حدس زده شده هش کنند و ببینند که آیا nonce درست را یافته اند یا نه!

نرخ تولید عدد تصادفی و هش کردن آن با محتوای بلاک را نرخ هش می نامند که واحد آن هش در ثانیه (h/s) می باشد. مثلا استخراج کننده ای با قدرت هش ۱۰۰h/s دارد در هر ثاینه ۱۰۰   عدد تصادفی را تولید کرده و تک تک آن ها را به وسیله ی هش کردن با محتوای بلاک ها تست می کند.

نرخ هش یا Hash Rate همچنین می تواند از منظر شبکه بررسی شود. برای مثال نرخ هش کلی بیت کوین با دانستن نرخ هش تک تک استخراج کنندگان آن محاسبه شود. با افزایش نرخ هش کلی شبکه پیچیدگی یافتن nonce نیز افزایش می یابد چرا که رقابت برای یافتن آن بیشتر شده وشانس افراد با نرخ هش پایین تر برای یافتن آن کمتر می شود.

جنگ بر سر هش

احتمالا در حین مطالعه ی مطالب در مورد نرخ هش به اصطلاح جنگ هش(hash wars) برخورد کرده اید. جنگ هش زمانی رخ می دهد که دوزیر شاخه از شبکه بلاکچین بر سر داشتن نرخ هش بالاتر برای داشتن جایگاه بهتر در شبکه به رقابت تنگاتنگ با یکدیگر می پردازند.

جدید ترین مثال برای جنگ هش به آغاز رقابت در زمان ایجاد هارد فورک در بیت کوین می باشد. اگر تغییراتی در پروتکل ارز دیجیتال ایجاد شود که با نسخه قبلی متفاوت است و یا کوینی با بلاکچین جدیدی ایجاد شود هارد فورک رخ داده است. زمانی که bitcoin cash به دو دسته ی BCH ABC و BCH SV تقسیم شد جنگ نرخ هش میان این دو فورک رخ داد و bitcoin SV به ۵۶% از نرخ هش دست یافت.

بنابراین بر اساس قواعد نرخ هش این طور به نظر می رسید که این بیت کوین به زنجیره اصلی در شبکه بلاکچین ویا بیت کوین واقعی تبدیل شده است. البته این جنگ نرخ هش برای دستیابی به زنجیره اصلی بیت کوین همچنان ادامه دارد و نتیجه آن افت شش درصدی نرخ هش کلی بیت کوین به خاطر از دست دادن استخراج کنندگان شده است.

منابع:

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *