توکن و کوین چه تفاوتی دارد ؟

فرق کوین و توکن

توکن و کوین چه تفاوتی دارد؟

دنیای ارز های دیجیتال و بلاکچین یک دنیای فنی و کاملا پیچیده است، اصطلاحات این دنیا به قدری مهم است که برای فهم آن ها نیاز به فهم تک به تک نکته ها دارد. شخصا وقتی وارد دنیای ارز دیجیتال شدم تا مدت ها فکر می کردم که کوین و توکن یکی هستند! سوالاتی که به وجود می آیند این ها هستند:

  1. آیا توکن و کوین یکی هستند ؟
  2. توکن و کوین چه تفاوتی دارد ؟
  3. آلتکوین چیست ؟
  4. آیا تمام اصطلاحات یکسان اند ؟

توکن

درک کامل ارز های رمزنگاری شده یا همان کریپتوکارنسی امروز برای عموم مردم دشوار شده است به ویژه از زمانی که این نوع ارز دیجیتال در قالب فناوری بلاکچین ارائه می شود. چراکه این فناوری در ذات پیچیده و فنی است و توضیح آن نیازمند تسلط بر اصطلاحات فنی می باشد و این پیچیدگی بزرگترین مانع برای یادگیری علاقه مندان به ارز دیجیتال می باشد. در این نوشته ما ابتدا به توضیح مختصر رمز ارز شده خواهیم پرداخت و سپس به توضیح توکن و کوین و تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت.

رمز ارز (کریپتوکارنسی)

رمز ارز، ارز دیجیتال یا مجازی است که امنیت آن ها به وسیله ی تکنیک های رمزنگاری تامین می شود. این رمزنگاری به منظور امنیت و اعتبار تبادلات این ارز به کار می رود. بیت کوین اولین رمز ارز نا متمرکز می باشد. که به وسیله ی فناوری بلاکچین یک زمینه عمومی معتبر جهت تبادلات ارز را فراهم نموده است.

پیش از بیت کوین ارز های رمزنگاری شده ی دیگری نیز وجود داشته اند اما بیت کوین با ایجاد زمینه ی نامتمرکز و توزیع شده نقطه عطفی در ارائِه ی توکن و کوین در اکوسیستم ارز های دیجیتال بوده است.

کوینها

دسته بندی رمز ارزها: توکن و کوین

در ابتدا باید در نظر داشت که همه ی توکن و کوین ها به عنوان رمز ارز شناخته می شوند. حتی با این که بیشتر کوین ها مانند ارز یا وسیله ی مبادله رفتار نمی کنند. متداول ترین دسته بندی رمز ارز شده دسته بندی آن به دو دسته ی زیر است:

۱.کوین های جایگزین ارز رمز نگاری(alternative cryptocurrency coins) (آلتکوین)

۲.توکن ها (token)

آلتکوین یا همان کوین ها

کوین های جایگزین یا آلتکوین ها و یا به عبارت ساده تر کوین ها به طور معمول قابل مبادله می باشند. آلتکوین ها برای مثال کوین هایی هستند که به جای بیت کوین به کار می روند. که در حال حاضر اکثریت آلت کوین ها برای بیت کوین از یک نوع (فورک) می باشند. از آنجایی که بیت کوین دارای یک پروتکل اوپن سورس با قابلیت تغییر کد های سازنده ی آن می باشد در هر لحظه امکان پدید آمدن یک آلتکوین جدید با ویژگی های کاملا متفاوت دور از ذهن نیست. دستکاری کد ها برا ی ایجاد یک آلتکوین جدید در زنجیره را هارد فورک می نامیم که در نوشته های دیگر به آن اشاره داشته ایم.

نمونه هایی از آلتکوین های گوناگون بیت کوین عبارتند از:namecoin, peercoin, litecoin, dogecoin, auroracoin.

همچنین آلتکوین های دیگری نیز وجود دارند که از پروتکل اوپن سورس بیت کوین مشتق نمی شوند. در عوض آن ها زنجیره بلاکچین خودشان را با پروتکل های مخصوص به خود ایجاد کرده اند.مانند ethereum, ripple, omni, bitshares, neo, counterparty.

ویژگی مشترک همه ی آلت کوین ها این است که همه ی آن ها زنجیره بلاکچین مستقل خودشان را دارند. زنجیره ای که تبادلات ارزی بر قالب همان کوین انجام می شود.

اولین آلت کوین namecoin بود که در آپریل ۲۰۱۱ در یک سیستم تبادل و زخیره ی اطلاعات اوپن سورس شکل گرفت.

کوین ها

توکن ها

توکن ها نمایه ای از دارایی ها و یا ابزار های خاص می باشند که معمولا در بالای زنجیره ی بلاکچین قرار می گیرند. توکن ها می توانند نشان دهنده ی اساسا هر نوع از دارایی قابل تعویض و انتقال از اجناس گرفته تا نوعی از وفاداری به ارزهای رمزنگاری شده ی دیگر باشند.

ساختن توکن ها فرایند ساده تری است که در آن افراد نیازی به دست کاری کد های پروتکل و یا ساخت یک بلاکچین مستقل ندارند.همه ی کاری که برای ساخت توکن ها باید انجام شود دنبال کردن یک الگو استاندارد در بلاکچین می باشد. مانند الگوی اتریوم که به شما اجازه ی ساخت توکن های خودتان را می دهد. قابلیت ساخت توکن های هر فرد توسط قرارداد های هوشمند امکان پذیر می شود. کد های قابل برنامه ریزی رایانه ای که خودکار اجرا می شوند و هیچ شخص سومی برای عملیاتی کردن آن ها نیاز نیست. یک فرایند ساخت توکن ها در زیر آمده است.

توکن ها در یک سیستم رائه ی کوین داخلی ICO ساخته و منتشر می شوند. این به معنی یک سرمایه گذاری عمومی به منظور استخراج رمز ارز و یا توکن جدید برای ادامه این چرخه می باشد. این الگو یک همکاری فوق العاده بین توکن ها را جهت رشد آن ها در کنار یکدیگر فراهم می آورد. همچنین این قابلیت را برای افراد فراهم می آورد تا با کوین های گوناگون در یک به اصطلاح کیف پول واحد کار کنند. برای مثال استاندارد ERC-20 یک استاندارد در بلاکچین اتریوم می باشد که از ۴۰ توکن گوناگون در کنار یکدیگر استفاده می کند.

منابع:

فرق بین کوین، توکن و آلتکوین

فرق کوین و توکن

تفاوت کوین و توکن ها

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *