کاربرد بلاکچین چیست؟ ۴ مورد از مهمترین آن ها

کاریرد های بلاکچین

کاربرد بلاکچین چیست؟

یکی از کاربرد شناخته شده بلاکچین استفاده از آن در بیت کوین است. اما می توان کاربردهای دیگری نیز برای فناوری جدید بلاکچین پیدا کرد.در این مقاله ابتدا به اهمیت وجود بلاکچین در کسب و کارها می پردازیم و سپس به سراغ کارکرد های متفاوت بلاکچین در صنعت می رویم. برای یادگیری کاربرد بلاکچین با همپیوند همراه باشید.

کاربرد های بلاکچین

بلاکچین یک دفترکل توزیع شده و مشترک است که کار فرآیند ثبت تراکنش ها و دارایی ها را در یک شبکه کسب و کار ساده می کند. پایگاه داده ای که از لحاظ زمانی و به صورت خطی گسترش یافته و شبیه به یک زنجیر است. نام بلاکچین از روش ذخیره داده های آن گرفته شده است. یک زنجیر که در آن بلاک هایی به یکدیگر پیوند خورده اند. با افزایش تعداد تراکنش ها، بلاکچین هم رشد می کند.

اگر هنوز اطلاعات کافی درمورد بلاکچین ندارید به شما پیشنهاد می کنم مقاله ی بلاکچین به زبان ساده را مطالعه کنید.

چه چیز بلاکچین را برای کسب و کار مناسب می سازد؟

  • کاهش هزینه ها: از آنجایی که ساختار بلاکچین منجر به حذف واسطه ها و دوباره کاری ها می شود، نیاز به نظارت کمتری در آن وجود دارد. کارشناسان پیش بینی کرده اند که بلاکچین تا سال ۲۰۲۲ می تواند در صنعت مالی کاهش هزینه ای نزدیک به ۲۰ میلیون دلار را ایجاد کند و منجر به یک تغییر بزرگ در صنعت مالی دنیا شود.
  • صرفه جویی در زمان: در بلاکچین دیگر تسویه حساب تراکنش ها نیازی به یک منبع مرجع ندارد و زمان انجام تراکنش ها تنها به کسری از ثانیه کاهش پیدا می کند.
  • امنیت بیشتر در بلاکچین: اصلی ترین ویژگی بلاکچین حفاظت از دستکاری شدن داده ها و جلوگیری از کلاهبرداری وجرم های سایبری است. در شیوه سنتی اگر امنیت سامانه مرکزی توسط یک حمله سایبری و یا خطای انسانی به خطر می افتاد، تمام شبکه دچار اختلال می شد. اما در سیستم بلاکچین کار نظارت و نگهداری بر عهده یک نهاد خاص و یا یک مقام مرکزی نیست بلکه این افراد هستند که از اطلاعات نگهداری می کنند.
  • مقاوم در برابر تغییر داده ها: زمانی که در شبکه بلاکچین یک داده جدید ایجاد می­شود، ابتدا در شبکه بین دیگر کامپیوترها توزیع می شود، سپس در شبکه ثبت می شود و با اتصال به آخرین بلوک وارد سیستم بلاکچین می­شود. این طراحی، بلاکچین  را یک شبکه مقاوم در مقابل با تغییر داده ها قرار داده است.
  • احراز هویت: در ساختار بلاکچین کسب و کارها می توانند به راحتی به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند و فعالیت آنها را پیگیری کنند. کاربران نیز لازم نیست دوباره به ثبت فرآیندهای تکراری احراز هویت بپردازند.

در ادامه به کاربرد بلاکچین در حوزه های گوناگون می پردازیم.

کاربرد بلاکچین در خدمات مالی

کسب و کارها برای پرهیز از رخداد خطا و یا حل آنها نیازمندند که مسیر ابتدایی تا انتهایی خرید کالا و خدمات را دنبال کنند. با پیاده سازی بستر بلاکچین درامور مالی تجارت، مسیر سفارش تا تحویل کالا قابل رویت و بررسی است. بلاکچین می تواند فرآیندهای پیچیده تراکنشات مالی را با دسترسی آسان همه کاربران به یک دفترکل مشترک، به یک فرآیند ساده تجاری تبدیل کند. همچنین بلاکچین می تواند باعث افزایش اعتماد و مسئولیت پذیری بین بنگاه های اقتصادی، سازمان های تنظیم مقررات و مصرف کنندگان شود.

کاربرد بلاکچین در تراکنش های بین المللی

امروزه پرداخت های برون مرزی توسط بانک های معامله گر و یا ارائه دهندگان خدمات انتقال پول انجام می شود. این امر موجب می شود که انجام این معاملات تنها در طی ساعات کاری بانک ها انجام پذیرد. در این فضا جای یک سیستم مرکزی برای کنترل و ساماندهی این معاملات خالی است. فناوری بلاکچین سرعت پرداخت فرآیندهای برون مرزی را افزایش می دهد. امکان رؤیت تراکنش ها را در طول زمان ایجاد می کند. انجام معاملات به طور آنی را تضمین می کند و میزان زیان کاهش ارزش سهام را در نوسانات قیمت ارزی کم می کند. همچنین ساختار بلاکچین باحذف واسطه ها، باعث می شود تا تراکنش های مالی مقرون به صرفه تر باشد.

کاربرد های بلاکچین

بیمه

کاربرد بلاکچین در صنعت بیمه هم وجود دارد. در صنعت بیمه، ارائه دهندگان بیمه نیازمند یک روش کارآمد هستند تا برای تحت پوشش قرار دادن یک رخداد و بررسی درستی و تایید اطلاعات آن بتوانند پرداخت های به موقع و منصفانه ای به مشتریان خود داشته باشند. وجود یک مدرک معتبر دیجیتالی می تواند صحت اطلاعات دریافتی را تضمین کند.

با پیاده سازی بلاکچین در صنعت بیمه می توان یک موتور اعتبارسنجی ایجاد کرد. دراین سیستم، می توان در بلاک های زنجیره قرار دادها و خسارت ها را ثبت نمود و از معتبر بودن خسارت های درنظر گرفته شده اطمینان یافت. به این ترتیب از فرصت های کلاهبرداری بیمه ای کاسته می شود و میزان رضایت مشتریان بهبود می یابد.

کاربرد بلاکچین در بهداشت و سلامت

درحال حاضر دسترسی و نگهداری از سابقه پزشکی الکترونیکی افراد محدود به بیمارستان ها و شبکه های ارائه خدمات سلامتی شده است. تمرکز این اطلاعات باعث ایجاد نقص امنیتی و آسیب پذیری در آنها می شود.

با استفاده از بلاکچین می توان تاریخچه ی کامل پزشکی هر بیمار را در ثبت و نگهداری کرد و یک پایگاه داده مشترکی را ایجاد نمود که هم پزشکان و هم مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی بتوانند از طریق آن به سیستم جامع پرونده های پزشکی دسترسی داشته باشند. به این ترتیب سیستم بلاکچین یک ابزاری را برای عدم دستکاری سوابق پزشکی فراهم می کند و باعث تجویز دقیق تر دارویی توسط پزشکان می شود. همچنین توسط این شبکه بلاکچینی میتوان نتایج مؤثر تحقیقات دارویی را به اشتراک گذاشت.

منابع بیشتر برای مطالعه

از این منابع میتوانید برای مطالعه در مورد کاربرد بلاکچین استفاده کنید:

,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

۴ دیدگاه‌ها

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *