ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ تک شاخ قرن بیست و یکم و یا پول نسل آینده؟ در این مقاله ما به کمک تعاریف ساده به شما اهمیت ارز دیجیتال را نشان می دهیم که شاید پلی برای ورود شما به دنیای جذاب کوین ها و توکن ها باشد. در این مقاله با شتابدهنده همپیوند همراه باشید.

اهمیت ارز دیجیتال

امروزه خرید ارز دیجیتال تبدیل به یک پدیده جهانی شناخته شده برای اکثر مردم شده است. در این مقاله، ما قصد داریم به همه شما بگوییم که شما باید در مورد ارزهای دیجیتال و شفافیتی  که در نظام اقتصادی جهانی به وجود خواهند آورد بدانید.

در دنیای کنونی شما نمی توانید یک بانک بزرگ، یک شرکت حسابداری بزرگ، یک شرکت برجسته ی نرم افزار و یا یک دولت را پیدا کنید که درمورد ارز دیجیتال پژوهش نکرده یا یک مقاله به عنوان پروژه بلاکچینی منتشر نکرده است که این مسئله اهمیت آن ها را مشخص می کند.

تعریف ساده ارز دیجیتال

ارز دیجیتال (CryptoCurrency) یک مبادله مبتنی بر اینترنت است که از توابع رمزنگاری برای انجام معاملات مالی استفاده می کند. آن ها با داشتن اهرم فناوری بلاکچین توانسته اند سه ویژگی اساسی و مهم زیر را به دست بیاورند.

  • غیر متمرکز بودن
  • شفافیت
  • غیر قابل تغییر بودن

ارز دیجیتال چیست؟

دانش ارز دیجیتال آسان است؟

باید بگوییم خیر! فراتر از سروصدای مطبوعات، اکثریت قریب به اتفاق مردم حتی بانکداران و مشاوران مالی دانش بسیار محدودی در زمینه ی ارزها دارند. آنها اغلب حتی نمی توانند مفاهیم اساسی را درک کنند. اگر بخواهیم به صورت ساده تعریف کنیم باید بگوییم: در یک پایگاه داده شما هیچ ورودی را نمی توانید تغییر دهید مگر اینکه تمام آن داده ها را در شرایط خاصی تغییر دهید که  این شرایط خاص دسترسی به ۵۱% کامپیوتر های دنیاست.

آیا ارز دیجیتال توسط دولت قابل کنترل است؟

یکی از مهمترین ویژگی های ارز دیجیتال این است که توسط هیچ یک از مقامات مرکزی کنترل نمی شود. طبیعت غیر متمرکز بلاکچین باعث می شود که ارز ها به لحاظ تئوری از راه های قدیمی کنترل و دخالت دولت مصون باشد. بیشتر ارز های دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، عدم وجود واسطه ها و توانایی امکان مخفی بودن هویت ساخته شده اند.

ارز ها مستقیما بین دو بخش، با استفاده از کلید های عمومی و خصوصی فرستاده می شوند. این انتقال ها با حداقل هزینه پردازش انجام می شود. به کاربران امکان می دهد از هزینه های گزاف که توسط موسسات مالی سنتی ایجاد می شود جلوگیری شود.

سازوکار حاکم بر ارز دیجیتال چیست؟

بیایید نگاهی به سازوکار حاکم بر پایگاه داده های ارز دیجیتال کنیم. ارز دیجیتال مانند بیت کوین شامل یک شبکه از  peerها است. هر peer دارای تاریخچه ی کامل معاملات و همچنین  تعادل هر حساب است. هر معامله یک پرونده است که توسط کلید خصوصی رمزنگاری شده که در اصطلاح امضا شدن می گوییم  و همه ی آن ها با یک کلید عمومی هم رمز شده اند. بعد از امضا شدن یک معامله در شبکه پخش می شود. از یک peer به بعدی ارسال می شود تا تمام شبکه را در می نوردد که این تکنولوژی پایه ایp2p  است.

آیا شفافیت و عدم وجود تقلب در ارز های دیجیتال صحت دارد؟

بله! رمزنگاری ارز دیجیتال به قدری قوی است که غیر قابل هک و نفوذ است و اگر بخواهیم نفوذ کنیم باید به ۵۱ درصد کامپیوتر های دنیا دسترسی داشته باشیم و اطلاعات مربوطه را تغییر دهیم که عملا امکان پذیر نیست.

ارز های دیجیتال شناخته شده

بیت کوین: پادشاه دنیای ارز دیجیتال است که توسط فردی ناشناس به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و هم اکنون بازار آن بالغ بر ۷۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

اتریوم: ارز جدیدتری است که شبکه بلاکچین مخصوص به خود را دارد و در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد.

این دو بیشترین بازار ارز را به خود اختصاص داده اند و نرخ هر کدام ثانیه ای تغییر می کند و جذابیت های فراوانی برای سرمایه گذاران دارند.

آیا مردم ارز دیجیتال را دوست دارند؟

۱۰۰% بله! ارزهای دیجیتال به علت ویژگی های اصلی و فرعی متنوع و کاربردی که دارند، توانسته اند نظر همه را به خود جلب کنند که بی نهایت جذاب است.

امنیت اولین نکته ای است که به چشم می خورد و ورورد ارز ها را به دنیای واقعی و زندگی مردم هموار تر می کند. ویژگی بعدی عدم تقلب است که با ارز های دیجیتال، دیگر تقلب و ارز بی اعتبار جایگاهی نخواهد داشت و همه چیز بر اساس یک شفافیت بی نظیر ایجاد می شود.

ارز دیجیتال

کسی مالک نیست یا به عبارتی تمامی کاربران مالک شبکه ی ارز هستند و دولت امکان دخالت پیدا نمی کند. حتی ممکن است دولت ها نیز به سرنوشت نا مشخصی دچار شوند که البته برای رد و یا تایید این نظریه نیاز به بررسی های فراوان در تمامی بعد های سیاسی، اجتماعی و غیره است.

چیزی که کاملا مشهود است یک نظام اقتصادی جدید بدون مرز است که تحریم را نمی شناسد و به راحتی تمامی محدودیت ها را نقض می کند. این مورد در آینده ی نه چندان دور تحریم ها را می شکند و برای ایران پر افتخار ما یک موهبت بزرگ است.

منابع بیشتر برای مطالعه

میتوانید از این مابع برای مطالعه بیشتر در این زمینه استفاده کنید:

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *