نشست ویژه کارآفرینی در رویداد دمودی شتابدهنده همپیوند

نشست کارآفرینی

ریاست هیئت مدیره شتابدهنده همپیوند: این نشست کارآفرینی در مورد نوآوری باز می باشد. اما نوآوری باز یعنی چه؟ همه شرکت‌ها دارای قسمتی به نام R AND D میباشند. اما این بخش می تواند کهنه شود و تجهیزات و کارمندان آن نسبت به تغییرات جامعه به روز نباشند.

هنگامی که تغییرات در جامعه زیاد باشد تنها کسانی از آنها مطلع هستند که در لبه نوآوری در حال فعالیت باشند، یعنی دانشجویان عزیز. یعنی ما می خواهیم ارتباط نزدیکی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود. این حلقه ارتباطی می تواند شتاب دهنده سرمایه گذار کارآفرین نوآفرین یا سازمانها باشند. برای اینکه ما بتوانیم از نوآوری باز به نفع استارتاپ ها و صنایعی که امکان کهنه شدن در آنها وجود دارد استفاده کنیم باید یک فرایند شکل بگیرد.

دکتر پورمجاهد، معاونت اقتصادی استانداری همدان

ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد باید بگویم بهترین اتفاق برای مسئولین اجرایی این است که در میان دانشجویانی که صاحب ایده و فکر جدید هستند قرار بگیرند. انشاالله که ما بتوانیم کمک کنیم این ایده ها اجرایی شوند و در مسیر توسعه استان مورد استفاده قرار بگیرند. قبل از هر چیز باید بگویم شهر لاله جین به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شده است شهر ملایر در حوزه مبل و منبت دارای نشان ملی شده است همچنین مبل گلریز تویسرکان دارای نشان ملی گردیده است از عزیزان تقاضا دارم اگر ایده ای در مورد این محصولات در ذهنشان هست حتماً با مجموعه استانداری در میان بگذارند.

اگر بخواهم در مورد مشکلات صحبت کنم باید بگویم که ما در استان واحد های تولید لبنیات برپا کردیم که متاسفانه امروز کاملاً تعطیل شدند.اگر هم عزیزان تمایل داشتم می‌توانیم مقدمات بازدید از این مراکز را برای شما فراهم کنیم. من در همین جا اعلام می کنم پارک علم و فناوری مراکز رشد شتاب دهنده ها باید ارتباط بیشتری با دستگاههای اجرایی برقرار کند. اگر هم تا امروز از طرف دستگاه‌های اجرایی کوتاهی صورت گرفته است و من همین جا اعلام آمادگی می کنم و از شما تقاضا دارم این مطالبات را داشته باشید. ما هم تلاش می کنیم مسئولین اجرایی استان حداقل در حوزه اقتصادی ارتباط بسیار بهتری با این مجموعه ها داشته باشد.

مشکلات بعدی استان در حوزه کشاورزی مشکلاتی مانند نبود های جدید در زنجیره تامین یا خلق ارزش افزوده است. مشکل دیگر بحث حمل و نقل در استان است. ما پذیرای ایده های شما در این حوزه هستیم و به عنوان جمله آخر بگویم بنای برنامه ششم توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. ما به تلاش هایی که در این راستا در استان همدان صورت گرفته است انتخاب می کنیم اما نباید قانع باشیم و باید تلاش هایمان را ادامه بدهیم. من نقطه ضعف اصلی این موضوعات را عدم ارتباط می‌دانم. در بقیه حوزه‌ها باید مانند این رویداد و این نشست عمل کنیم تا ارتباط هایی که صورت می‌گیرد موجبات حرکت را فراهم کند. ما علاقه مند هستیم این ارتباط برقرار بماند.

دکتر مرادی، ریاست پارک علم و فناوری همدان

بنده از حضور در این جلسات لذت می برم و از شتابدهنده همپیوند برای برگزاری این رویداد تشکر می کنم. باید بگویم که وظیفه پارک تعمیق فناوری در کسب و کار ها می باشد. کسب و کار هایی که منجر به ارائه یک خدمت یا تولید یک محصول می شوند.

پارک برای این کار ارکان مشخصی دارد. البته خود پارک ی کرک نیست اما اجزایی دارد که هر کدام از آنها می توانند یک رکن باشند. تعداد ۱۶۰ شرکت فناور و دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم که می تواند یکی از رکن های ما باشد. در بخش‌های اقتصادی صندوق مالی داریم که می تواند مانند بانک وام بدهد. در حقیقت پارک یک تسهیل کننده است. پارک می تواند در زمینه عرضه یا در زمینه تقاضا فعالیت داشته باشد. شتاب دهنده ها نیز به همین شکل عمل می کند. پارک همدان بر اساس تقاضا کار میکند و در همین راستا با شرکت‌های موجود ایجاد ارتباط می کند.

اگر در شرکت های استارتاپی ۱۵ درصد را به ایده اختصاص بدهیم و ۲۵ درصد را به اجرای ایده، باید چیزی در حدود ۶۰ درصد برای بازار و مارکتینگ کنار بگذاریم. این مسئله بسیار مهم بازار است زیرا ایده های بسیار خوب هم بدون توجه به این مسئله ممکن است با شکست روبرو شوند.

به همین دلیل پارک علم و فناوری استان همدان تمایل دارد بیشتر روی بحث بازار و بین المللی کردن ایده ها فعالیت داشته باشد. یعنی اگر ایده های شما در پارک مطرح شود و امکانش وجود داشته باشد، ما حتماً از بین المللی کردن و گسترده کردن بازار آن ها حمایت می کنیم. حتی می توانیم از سرمایه گذار ها و منابعی که در اختیار پارک قرار دارد برای این استارتاپ ها استفاده کنیم.

مهندس بادامی، نائب رییس شورای اسلامی شهر همدان

من بسیار خوشحالم که در جمع این دوستان قرار دارم و از مجموعه شتابدهنده همپیوند، دانشگاه بوعلی سینا و دیگران، تشکر میکنم که باعث شدن این رویداد را در شهر همدان داشته باشیم.

به نظر من امروزه بیشتری نیاز به هوشمند سازی در دنیا، در شهر ها حس می شود و متولی شهر ها امروزه مدیریت شهری، شورای شهر و شهرداری ها هستند که که باید زیرساخت ها را ایجاد کنند. ما امروز شدیدا و به جد پیگیر این مسئله هستیم که شهرداری همدان زیرساخت های لازم را داشته باشد تا تیم های استارتاپی مثل شما، شتابدهنده ها، شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور بتوانیم در قالب این زیرساخت ها ایده بدهید، از ایده ها محصول به وجود بیاید، شهروندان بتوانند از این محصولات استفاده کنند و تیم ها هم بتوانند کسب و کاری ایجاد نمایند.

اصل وظیفه ما این است که پلتفرم شهر هوشمند همدان را ایجاد کنیم و زیرساخت های تکنولوژیک آن پیاده سازی شوند. البته اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام شده و انشالله در سال آینده از آنها بهره برداری خواهد شد. همچنین تکمیل شبکه فیبر نوری همدان در دستور کار است که تمامی همدان به این شبکه متصل شوند. همچنین شهرداری همدان یک دیتا سنتر بزرگ را خریداری کرده است که به زودی راه اندازی خواهد شد.

علاوه بر اینها ما تمام نرم افزار های داخلی شهرداری را عوض کردیم و همگی لایه باز شده و قابلیت انتقال داده ها را دارا میباشند. این نرم افزارها میتوانند API هایی را در اختیار استارتاپ ها قرار بدهند که محصولات جدید تولید کنند. با یکی از بزرگترین بانک های کشور نیز هماهنگی هایی برای تولید پلتفرم شهر هوشمند همدان صورت گرفته است که این پلتفرم مانند یک بوم بزرگ در اختیار استارتاپ ها قرار خواهد گرفت تا داده ها از شهرداری تحویل گرفته بشود و روی آنها محصول تولید شود.

ما در سالهای گذشته شاهد نقص های زیادی در زمینه استفاده از فناوری های نوین در حوزه مدیریت شهری بوده ایم. اما شهرداری همدان این نقص ها را تقریبا برطرف کرده است و امروزه به دنبال راه اندازی مرکز نوآوری در شهرداری هستیم تا استارتاپ های جدید را شناسایی، جذب و حمایت نماییم تا از این طریق شاهد رشد و شکوفایی شهر همدان و حرکت این شهر به سمت شهر های هوشمند باشیم.

شهرداری همدان این آمادگی را دارد که به تیم های استارتاپی و مجموعه شتابدهنده همپیوند، دانشگاه بوعلی سینا و پارک علم و فناوری کمک های لازم را برساند تا در این راه حرکت های مثبتی شکل بگیرد.

دکتر بشیری، معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی همدان

از شتابدهنده همپیوند تشکر میکنم و فکر میکنم یکی از تفاوت های کلیدی دانشگاه و مراکز فناوری، برگزاری چنین رویداد هایی است و امیدوارم شاهد تعداد بیشتری از این اتفاقات در سطح شهر باشیم تا به سمت شرکت های فناور، تولیدی و دانش بنیان حرکت کنیم و یکی از معضلات اساسی دانشگاه، یعنی ارتباط با صنعت، تا بخش زیادی حل شود.

قصد دارم یک تعریف ساده از نوآوری باز داشته باشم: خیلی از کارخانه ها برای پیش بینی بازار و هماهنگ شدن با نیاز های آن، واحد هایی را تحت عنوان تحقیق و توسعه (R&D) در کارخانه راه اندازی کرده اند. این واحد ها پس از مدتی از سرعت رشد فناوری، که در سالهای اخیر شاهد رشد چشم گیر آن میباشیم، عقب میمانند.

مفهوم نوآوری باز یک مورد جدید است که از اوایل دهه ۹۰ مطرح شده است و به این معنی است که ما از تمام افرادی که میتوانند در حل یک مسئله کمک کنند، استفاده کنیم. یعنی کارخانه ها، شرکت ها، سازمان ها و دیگر مجموعه ها، به مجموعه های تابعه خود و R&D ها اتکا نکنند. بلکه این فرصت فراهم بشود که همه افراد و شرکت هایی که میتوانند در حل مسائل بصورت ویژه نقش داشته باشند، نقش خود را ایفا کنند.

مفهوم شهر هوشمند نیز شاید در ذهن برخی های اینگونه باشد که شهری است که به تعداد زیادی از زیرساخت های فناوری، نرم افزار و سنسور های مختلف تجهیز شده است. اما واقعیت این است که شهر هوشمند مفهومی فراتر از صرفا فناوری دارد. این مفهوم حوزه هایی مانند مدیریت، فرهنگ مردم و دیگر ابعاد شهر را در بر میگیرند.

ما ناچاریم که به سمت هوشمند سازی شهر ها پیش برویم تا از مشکلاتی که در آینده به وجود خواهد آمد جلوگیری کنیم و توسعه پایدار ایجاد کنیم. بر اساس تجربه به نظر میرسد نوآوری باز یکی از کلیدی ترین و موثر ترین راه حل ها برای هوشمند کردن شهر هاست.

یک مدل این است که شهرداری برای ساخت شهر هوشمند به سازمان ها و مدیریت های داخلی خودش اتکا کند. در اینصورت احتمال دارد که هوشمند سازی شهر در یک برنامه بسیار بلند مدت اتفاق بیافتد.

در سال ۱۹۹۷ جنبشی تحت عنوان روبوکاپ راه اندازی شد، در این جنبش چشم اندازی مطرح شد که در سال ۲۰۵۰ یک تیم از روبات های فوتبالیست در برابر قهرمان جام جهانی ۲۰۵۰ مسابقه دهند و پیروز شوند. میتوانستند از این مدل استفاده کنند که با چند شرکت قرارداد بسته شود و این پروژه انجام شود که مطمئنا این چشم انداز باید بسیار طولانی مدت تر (مثلا در سال ۲۱۵۰) به اتمام میرسید.

اما این کار را با مدل نوآوری باز برگزار کردند و اعلام کردند ما هرساله مسابقاتی را برگزار میکنیم و به همه اجازه حضور در این مسابقات داده شد تا در چشم اندازی که ترسیم کرده اند سهیم باشند. اگر چه این پروژه علمی بود و شاید دستاورد اقتصادی خاصی نداشته باشد، اما هوشمند سازی شهرها و موضوع نوآوری باز کاملا یک مسئله کسب و کار محور و اقتصادی است.

هوشمند سازی شهر با استفاده از نوآوری باز به این مفهوم است که ما این فرصت را در اختیار هم شرکت های داخلی، دانشجویان، اساتید و هرکسی که در حوزه فناوری فعالیت میکند قرار بدهیم تا در حل مسائل شهر به ما کمک کنند. البته زیر ساخت ها باید آماده شوند و نکته کلیدی مهمی به نام دیتا نباید فراموش شود.

شهرداری برای پیش بردن شهر هوشمند با استفاده از مدل نوآوری باز، میتاوند داده ها را از تمامی شهروندان و سیستم ها جمع آوری کند. تیم های استارتاپی مسائل را تشخیص میدهند و بر اساس آن از دیتا ها استفاده میکنند و سعی میکنند مسئله ای را از شهر حل کنند. به نظر من ابزار نوآوری باز یک فرصت فوق العاده است هم برای دانشجویان و شرکت هایی است که قصد دارند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

دکتر محمد پور

ما فکر میکنیم که تکنولوژی بلاکچین آمده است تا تمام مشکلات ما را حل کند. اما اینگونه نیست. من امروز یکی از منتقدان بلاکچین هستم. آیا تکولوژی بلاکچین در حوزه خردورزی میتواند حرف اول و آخر را بزند؟ میتواند دانش را کنار بگذارد؟ اینها مواردی است که باید توجه کنیم.

در مورد سنت و صنعت باید بگویم که اساسا سنت، فلسفه و روند تغییر است. یعنی جایی که از سنت بریده باشیم، نمیتوانیم تغییری ایجاد کنیم. این اتفاقی است که بین نسل جدید و نسل کهن ما در حال رخ دادن است. در حقیقت سنت، روند ها را تاریخمند میکند، نه تاریخی. ما انسان های تاریخی شده ایم، نه تاریخمند. تاریخمند یعنی من بدانم پدرانم و مادرانم چه کرده اند، چه آموخته اند، چگونه آموخته اند و این دانسته ها را در زمانه امروز مدل کنیم. این معنی نوآوری است، وگرنه به آن تقلید میگوییم.

سواد ممکن است از بین برود و کهنه بشود، اما دانش، بینش و خرد هرگز این ویژگی را ندارد. جوان از ترکیب دو کلمه تشکیل شده است. جی به علاوه وان. وان یعنی لبریز و پر! جی یعنی زندگی. جوان کسی است که لبریز از زندگی است. بنابراین خودتان را لبریز از زندگی کنید. زندگی یعنی گفت و گو، زندگی یعنی مفاهمه، زندگی یعنی درک. عشق هم همین است، شما وقتی به چیزی عشق می ورزید که آن را بفهمید، وگرنه عشقی به وجود نمی آمد.

نکته دوم این که ما وقتی در مورد اقتصاد دانش بنیان حرف میزنیم، در مورد یک مدل جدید از اقتصاد صحبت میکنیم تحت عنوان اقتصاد شبکه ای. در اقتصاد سنتی و کلاسیک، کمبود ارزش می آفریند. اما در اقتصاد شبکه ای اوضاع بسیار متفاوت است. یعنی مثلا اگر در این جمع فقط یک نفر یا دو نفر موبایل داشته باشند، به چه دردی میخورد؟ وقتی همه موبایل داشته باشند، یک شبکه شکل میگیرد برای تولید ارزش. در اقتصاد شبکه ای، بر خلاف اقتصاد کلاسیک، عنصر ارزشمندی، فراوانی است.

در اقتصاد های مبتنی بر عرضه و تقاضا، مانند کشاورزی، هم محدودیت عرضه و هم محدودیت تقاضا وجود دارد. زیرا جمعیت جهان محدود است و این باعث محدودیت در تقاضا و در نتیجه محدودیت در تولید می شود. اما مثلا به مغز هر چقدر خوراک داده شود کافی نیست. پس به این دلیل است که اقتصاد های دانش بنیان و خردمندانه، فراوانی ای به همراه دارد که تا به امروز هیچکدام از اقتصاد ها توانایی تولید آن را نداشته اند. بستر این مدل اقتصادی هم ارتباطات (Communication) است.

عنصر فرارونده ارتباطات هم تکنولوژی موبایل است. من همیشه گفته ام که آینده برای موبایل است. بنابراین متوجه میشویم که چرا gdp های دیگر در مقایسه با اقتصاد دانش محور عقب می ماند.

در مورد شهر هوشمند همدان نیز باید بگویم که برای اولین بار در کشور نگاه پلتفرمی به شهر های هوشمند در حال مطرح شدن است. البته از اینکه استارتاپ ها هم میخواهند بازار شروع خود را از تهران کلید بزنند زیاد خوشحال نشدم. شهر تهران دیگر مکان خوبی برای راه اندازی استارتاپ ها نیست. تهران تبدیل به جنگلی از داده ها و زباله های داده ای شده است و با این تفکر، فاصله زیادی با شهر هوشمند دارد.

تهران جزیره ای است از تکنولوژی ها، اما همدان در حال رسیدن به یک نگاه پلتفرمی در این زمینه میرسد و امیدوارم شما جوانان این شهر کمک کنید که این اتفاق رقم بخورد. در مورد اسمارت سیتی هم باید بگویم که ترجمه کردن کلمه Smart به هوشمند، از لحاظ ادبی زیاد درست نیست. در اینجا منظور اصلی ما شهر زیرک است. شهر زیرک شهری است که کارایی بالایی دارد و اساسا بحث صرفا در مورد تکنولوژی نیست. تکنولوژی از ارکان آن است اما همه چیز آن نیست.

وقتی در مورد اسمارت سیتی صحبت میکنیم، اولین چیزی که گفته میشوند، اسمرت پیپل هستند. نه میگوییم جامعه هوشمند، و نه میگوییم انسان هوشمند، بلکه باید بگوییم مردم هوشمند. اگر شما هوشمند باشید، میتوان همدان را هوشمند کرد. پس باید با یک نگاه پلتفرمی، با مرزهای باز و اما سنت گرا در این راه قدم بگذاریم. همدان با ۲۷۰۰ سال قدمت تاریخی کهن ترین شهر ایران است و پتانسیل های بسیار زیادی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارد.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها