نشست ویژه کارآفرینی در رویداد دمودی شتابدهنده همپیوند

نشست کارآفرینی

ریاست هیئت مدیره شتابدهنده همپیوند: این نشست کارآفرینی در مورد نوآوری باز می باشد. اما نوآوری باز یعنی چه؟ همه شرکت‌ها دارای قسمتی به نام R AND D میباشند. اما این بخش می تواند کهنه شود و تجهیزات و کارمندان آن نسبت به تغییرات جامعه به روز نباشند.

هنگامی که تغییرات در جامعه زیاد باشد تنها کسانی از آنها مطلع هستند که در لبه نوآوری در حال فعالیت باشند، یعنی دانشجویان عزیز. یعنی ما می خواهیم ارتباط نزدیکی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود. این حلقه ارتباطی می تواند شتاب دهنده سرمایه گذار کارآفرین نوآفرین یا سازمانها باشند. برای اینکه ما بتوانیم از نوآوری باز به نفع استارتاپ ها و صنایعی که امکان کهنه شدن در آنها وجود دارد استفاده کنیم باید یک فرایند شکل بگیرد.

دکتر پورمجاهد، معاونت اقتصادی استانداری همدان

ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد باید بگویم بهترین اتفاق برای مسئولین اجرایی این است که در میان دانشجویانی که صاحب ایده و فکر جدید هستند قرار بگیرند. انشاالله که ما بتوانیم کمک کنیم این ایده ها اجرایی شوند و در مسیر توسعه استان مورد استفاده قرار بگیرند. قبل از هر چیز باید بگویم شهر لاله جین به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شده است شهر ملایر در حوزه مبل و منبت دارای نشان ملی شده است همچنین مبل گلریز تویسرکان دارای نشان ملی گردیده است از عزیزان تقاضا دارم اگر ایده ای در مورد این محصولات در ذهنشان هست حتماً با مجموعه استانداری در میان بگذارند.

اگر بخواهم در مورد مشکلات صحبت کنم باید بگویم که ما در استان واحد های تولید لبنیات برپا کردیم که متاسفانه امروز کاملاً تعطیل شدند.اگر هم عزیزان تمایل داشتم می‌توانیم مقدمات بازدید از این مراکز را برای شما فراهم کنیم. من در همین جا اعلام می کنم پارک علم و فناوری مراکز رشد شتاب دهنده ها باید ارتباط بیشتری با دستگاههای اجرایی برقرار کند. اگر هم تا امروز از طرف دستگاه‌های اجرایی کوتاهی صورت گرفته است و من همین جا اعلام آمادگی می کنم و از شما تقاضا دارم این مطالبات را داشته باشید. ما هم تلاش می کنیم مسئولین اجرایی استان حداقل در حوزه اقتصادی ارتباط بسیار بهتری با این مجموعه ها داشته باشد.

مشکلات بعدی استان در حوزه کشاورزی مشکلاتی مانند نبود های جدید در زنجیره تامین یا خلق ارزش افزوده است. مشکل دیگر بحث حمل و نقل در استان است. ما پذیرای ایده های شما در این حوزه هستیم و به عنوان جمله آخر بگویم بنای برنامه ششم توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. ما به تلاش هایی که در این راستا در استان همدان صورت گرفته است انتخاب می کنیم اما نباید قانع باشیم و باید تلاش هایمان را ادامه بدهیم. من نقطه ضعف اصلی این موضوعات را عدم ارتباط می‌دانم. در بقیه حوزه‌ها باید مانند این رویداد و این نشست عمل کنیم تا ارتباط هایی که صورت می‌گیرد موجبات حرکت را فراهم کند. ما علاقه مند هستیم این ارتباط برقرار بماند.

دکتر مرادی، ریاست پارک علم و فناوری همدان

بنده از حضور در این جلسات لذت می برم و از شتابدهنده همپیوند برای برگزاری این رویداد تشکر می کنم. باید بگویم که وظیفه پارک تعمیق فناوری در کسب و کار ها می باشد. کسب و کار هایی که منجر به ارائه یک خدمت یا تولید یک محصول می شوند.

پارک برای این کار ارکان مشخصی دارد. البته خود پارک ی کرک نیست اما اجزایی دارد که هر کدام از آنها می توانند یک رکن باشند. تعداد ۱۶۰ شرکت فناور و دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم که می تواند یکی از رکن های ما باشد. در بخش‌های اقتصادی صندوق مالی داریم که می تواند مانند بانک وام بدهد. در حقیقت پارک یک تسهیل کننده است. پارک می تواند در زمینه عرضه یا در زمینه تقاضا فعالیت داشته باشد. شتاب دهنده ها نیز به همین شکل عمل می کند. پارک همدان بر اساس تقاضا کار میکند و در همین راستا با شرکت‌های موجود ایجاد ارتباط می کند.

اگر در شرکت های استارتاپی ۱۵ درصد را به ایده اختصاص بدهیم و ۲۵ درصد را به اجرای ایده، باید چیزی در حدود ۶۰ درصد برای بازار و مارکتینگ کنار بگذاریم. این مسئله بسیار مهم بازار است زیرا ایده های بسیار خوب هم بدون توجه به این مسئله ممکن است با شکست روبرو شوند.

به همین دلیل پارک علم و فناوری استان همدان تمایل دارد بیشتر روی بحث بازار و بین المللی کردن ایده ها فعالیت داشته باشد. یعنی اگر ایده های شما در پارک مطرح شود و امکانش وجود داشته باشد، ما حتماً از بین المللی کردن و گسترده کردن بازار آن ها حمایت می کنیم. حتی می توانیم از سرمایه گذار ها و منابعی که در اختیار پارک قرار دارد برای این استارتاپ ها استفاده کنیم.

مهندس بادامی، نائب رییس شورای اسلامی شهر همدان

من بسیار خوشحالم که در جمع این دوستان قرار دارم و از مجموعه شتابدهنده همپیوند، دانشگاه بوعلی سینا و دیگران، تشکر میکنم که باعث شدن این رویداد را در شهر همدان داشته باشیم.

به نظر من امروزه بیشتری نیاز به هوشمند سازی در دنیا، در شهر ها حس می شود و متولی شهر ها امروزه مدیریت شهری، شورای شهر و شهرداری ها هستند که که باید زیرساخت ها را ایجاد کنند. ما امروز شدیدا و به جد پیگیر این مسئله هستیم که شهرداری همدان زیرساخت های لازم را داشته باشد تا تیم های استارتاپی مثل شما، شتابدهنده ها، شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور بتوانیم در قالب این زیرساخت ها ایده بدهید، از ایده ها محصول به وجود بیاید، شهروندان بتوانند از این محصولات استفاده کنند و تیم ها هم بتوانند کسب و کاری ایجاد نمایند.

اصل وظیفه ما این است که پلتفرم شهر هوشمند همدان را ایجاد کنیم و زیرساخت های تکنولوژیک