سخنرانی دکتر زبردست ریاست اتاق بازرگانی همدان در رویداد دمودی شتابدهنده همپیوند

سخنرانی دکتر زبردست، ریاست اتاق بازرگانی همدان

پس از پذیرش، قرائت قرآن، پخش سرود ملی و تیزر های معرفی شتابدهنده و نوآوری باز، دکتر زبرد دست، رییس اتاق بازرگانی همدان، با دعوت مجری به روی صحنه آمدند. دکتر زبر دست اشاره کردند که:

به هر تقدیر ما دورانی را سپری میکنیم که دنیا با شتاب زیادی در بخش های مختلف به ایده ها و انرژی های نوین، کار خود در حال پیشرفت است. قطعا فضای کنونی دنیا و کسب و کارها، با گذشته تفاوت زیادی داشته است. مخصوصا برای اتاق بازرگانی که مجموعه فعالین اقتصادی را در خود جای داده است و موظف است فضای کسب و کار برای آنها مهیا کند، این موضوع ملموس تر میباشد.

بنده همواره در نشست ها و جلسات با آقای مهندس بهرامی، فعالین اقتصادی و مسئولین شتابدهنده های دیگر، بر این مسئله تاکید داشته ام که در همدان درگیر دو موضوع هستیم. یک: بخش تجارت، صنعت و اقتصاد استان با افرادی پیوند خورده که مدت ها کسب و کار خود را به شیوه سنتی پیش برده اند. دوم: موج جدیدی که در دنیا و کشور به راه افتاده است، یعنی تکنولوژی ها و انرژی های نوین و روش های به روز که اصلا با شیوه فعلی ما در استان سنخیتی ندارد. البته هرچند مجموعه ما با زمینه های جدید و مدرن بسیار فاصله دارد، اما نسل های جوان تر در این زمینه هوشیاری و توانمندی بسیار بیشتری دارند و در صورتی که فضا برای آنها ایجاد شود میتوانند این عقب ماندگی ها را جبران کنند.

این موضوع نیازمند این است که مسئولین کشور و فعالین اقتصادی این روش را بپذیرند و آمادگی لازم را پیدا کنند، و علاوه بر آن، افرادی که در این زمینه فعایت دارند باید بتوانند با ایده های نوین خود، فعالین سنتی را جذب روشهای خود بکنند.

طی صحبت ها و جلسه هایی که با فعالین اقتصادی دارم، به وضوح مشاهده می شود که فضای گذشته در حال از بین رفتن است. تاجر باید کالا را به خارج از کشور می برد و برای پیدا کردن بازار و مشتری تلاش های زیادی می کرد. اما با روش های فعلی نیازی به هیچکدام از این فعالیت ها نیست.

اگر دوستانی که در شتابدهنده مشغول فعالیت هستند، بتوانند این فضا را برای تجار، کارخانه دار، صنعتگر، کشاورز و همه فعالین اقتصادی فراهم کنند، به نظر من ما حتما باید این موضوع را با شتاب بیشتری دنبال کنیم تا زمینه های مناسب به وجود بیایند.

خوشبختانه مجموعه شتابدهنده همپیوند در حال فعالیت در حوزه های مختلفی هستند که در نتیجه این فعالیت ها، شرکت های خوبی در حال شکل گیری در استان هستند. اما هنوز هم در بخش شتابدهنده ها، از سمت مجموعه های دیگر، برنامه ها به کندی جلو میروند. قطعا نیاز است کسانی که ایده های نوین دارند ترس را کنار بگذارند و کارهای نوین را شروع کنند و طرح ها و ایده های خود را از به این مراکز ارائه بدهند.

حلقه واسطه میان این ایده ها و بازار کار و تجارت توسط شتابدهنده ها انجام میگیرد. البته اتاق بازرگانی هم مقداری از این مسئولیت را به عهده دارد و نقش آفرینی میکند.

من این وعده را میدهم که اگر دوستان فضای مناسب را ایجاد کنند و ایده های خوبی در این زمینه داشته باشند، حلقه اتصال استارتاپ ها با فعالین اقتصادی توسط اتاق بازرگانی انجام خواهد شد.

نشست دمودی اولین نشست استارتاپی است که به صورت رسمی در استان همدان انجام شده است و به لطف خدا استقبال خوبی از آن صورت گرفته است. ما به تعداد بیشتری از این رویداد ها نیاز داریم و این روند باید دنباله دار باشد.

بنده از خانم ایزدی تقاضا میکنم که این نشست ها، هماهنگی ها، همدلی ها و همفکری ها را در اتاق بازرگانی افزایش بدهیم تا فعالین اقتصادی در کنار تیم های استارتاپی قرار بگیرند. زیرا این فعالین اقتصادی متوجه این موضوع شده اند که دیگر نمیتوانند مانند گذشته در بازار حضور داشته باشند و دنبال شیوه های نوین برای اجرا میباشند.

خوشبختانه اتاق بازرگانی برای این همکاری ها شرایط مناسبی دارد و فعالیت هایی هم تا به امروز انجام شده است. البته حضور تیم های استارتاپی و این مجموعه های نوآور میتواند در فعالیت های اقتصادی استان هم بسیار تاثیر گذار باشد.

بنده از اینکه مجموعه شتابدهنده همپیوند توانست بسیاری از فعالیت های خود را به نتیجه برساند و تیم های استارتاپی آن امروز دستاورد های خود را به معرض نمایش خواهند گذاشت، خوشحال هستم.

انتظاری که از همه عزیزان، فارغ التحصیلان و جوانانی که میخواهند در این زمینه ورود پیدا کنند دارم، این است که با قدم های محکم و بدون ترس وارد این زمینه شوید. زیرا مجموعه هایی که میتوانند از شما حمایت کنند بومی استان همدان هستند و بسیاری از استارتاپ های شناخته شده ایران از همدان شروع به کار کرده اند، پس این پتانسیل در شهر همدان وجود دارد.

من از سرکار خانم ایزدی درخواست میکنم در جلسه ماه آینده با موضوع کارآفرینی، از مجموعه شتابدهنده همپیوند و تیم های آنها هم دعوت به عمل بیاید تا کلید آشنایی فعالین اقتصادی با این استارتاپ ها خورده شود. زیرا اگر فعالین اقتصادی از استارتاپ ها حمایت نکنند، کسب و کار خودشان نیز را به نابودی خواهد رفت.

در نهایت از مجموعه شتابدهنده همپیوند تشکر میکنم و مطمئن هستم جوان های ما ایده های بسیار خوبی دارند و میتوانند نقش بسیار سازنده ای در اقتصاد کشور ایفا کنند. من به نوبه خودم به عنوان مسئول اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان همدان، این وعده را میدهم که همراه تیم های استارتاپی حرکت کنیم و تعامل بسیار بهتری را میان شما و فعالین اقتصادی برقرار کنیم. همچنین اتاق بازرگانی به تعداد ۱۲ عدد کمیسیون فعال دارد که تیم های استارتاپی میتوانند در این کمیسیون ها فعالیت داشته باشند. امیدوارم با این همکاری ها، شاهد نتیجه های بسیار خوبی باشیم و این نگرانی که در مورد اشتغال جوان ها وجود دارد از بین برود. امیدوارم این رویداد ها باعث به وجود آمدن انگیزه بهتر در مردم و رشد و نمو هرچه بیشتر جوانان باشد.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها