سخنرانی دکتر مجذوبی معاونت پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا در دمودی شتابدهنده همپیوند

سخنرانی دکتر مجذوبی، معاونت پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا

ما امروز با مفاهیمی مانند کسب ثروت از علم، کارآفرینی، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان بسیار برخورد داریم و آشنا هستیم. همچنین با مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد، ناچار هستیم که به این واژه ها جامه عمل بپوشانیم. من بسیار خوشحالم که امروزه در کشور شاهد پیشرفت های شگرفی توسط شرکت های دانش بنیان میباشیم. ما هم در این زمانه به این سمت در حال حرکت هستیم. مشکلات زیادی هم سر راه هستند، اما نباید نا امید بشویم.

زمانی که قصد داشتیم به سمت دانشگاه نسل دوم حرکت کنیم، یعنی دانشگاه پژوهش محور، مشکلات بسیار زیادی وجود داشت. ما در سال ۲۰۰۱ که شروع به چاپ مقاله کردیم، تنها ۱۰ عدد مقاله علمی داشتیم. اما تا آخر سال ۲۰۱۸ این رقم که ۱۴۵۱ عدد رسید که ما را تا رتبه ۱۵ دنیا در زمینه تولید مقالات علمی بالا برده است.

مطمئنا در حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های نوآور و کارآفرین هستند نیز با مشکلاتی مواجه خواهیم بود. ما شاهد هستیم که در ارتباط صنعت و دانشگاه مشکلاتی وجود دارد، اما من معتقدم باید این مراحل را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم این مفاهیم را در دانشگاه نهادینه کنیم و در نتیجه صنعت و دانشگاه با هم عجین بشوند.

دانشگاه بوعلی سینا در این زمینه کارهای زیربنایی زیادی را شروع کرده و به این نتیجه رسیده است که باید به این سمت حرکت کند. مثلا در مرحله اول با مشارکت دانشگاه صنعتی و دانشگاه علوم پزشکی، اردوگاه های فرهنگی تبدیل به برج فناوری خواهند شد.

مراکز نوآوری با کمک معاونت فناوری ریاست جمهوری در حال بنا شدن هستند. این مرکز یک ساختمان جدید در دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی سینا به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع میباشد و شتابدهنده همپیوند به آن مکان منتقل خواهد شد.

مسئله مهم حرکت به سمت کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه هاست و در این راه باید مجموعه های صنعتی، استانداری، شهرداری و همه مجموعه های مرتبط همراه این حرکت باشند تا اکوسیستم کارآفرینی در استان همدان ایجاد شود. زیست بوم کارآفرینی مسئله مهمی است. در این زیست بوم شتابدهنده ها، مراکز رشد، صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذار های ریسک پذیر، قوانین، دانشگاه ها، دانشجویان مصمم و با اراده نقش مهمی را ایفا میکنند.

اکوسیستم استان همدان، یک اکوسیستم کاملا ناقص است و ما باید برای ساختن این اکوسیستم صبر لازم را داشته باشیم.

هدف ما کسب ثروت از علم میباشد. اگر ما ثروت خودمان را نفت و گاز حساب کنیم، رقم تقریبی این ثروت چیزی در حدود ۱۹ میلیارد دلار میباشد. این در حالی است که درآمد دو شرکت دانش بنیان Apple و IBM در سال ۲۰۱۴ رقمی معادل با ۳۱۶ میلیارد دلار است. یعنی درآمد دو شرکت دانش بنیان از درآمد نفتی ما بسیار بیشتر است.

ما در حال حرکت به سمت کارآفرینی و شرکت های استارتاپی و دانش بنیان هستیم و باید بدانیم وضعیت اشتغال در سال های آینده به چه صورت خواهد بود. طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۴۵ صنعت کشاورزی تنهای ۳ درصد از GDP را تشکیل خواهد داد، مشاغل تولیدی ۴ درصد و خدمات ۹۳ درصد. این درصد ها به این معنی نیستند که سهم کشاورزی کم خواهد شد، بلکه تعداد خدمات بسیار زیاد تر از گذشته میشوند. ما باید از فضا، تکنولوژی و امکانات جدید استفاده کنیم.

داده ها نقش بسیار مهمی در این حوزه دارند. ما میتوانیم این داده ها را مانند زباله ها بازیافت و باز استفاده کنیم و از طریق آنها ثروت زیادی به دست بیاوریم. باید توجه کنید که ۹۰ درصد از داده های جهان ظرف ۲ سال گذشته تولید شده اند. پس باید بتوانیم از این داده ها نهایت استفاده را داشته باشیم.

تکنولوژی های انقلابی جدید مانند هوش مصنوعی، بیگ دیتا، داده کاوی و بلاکچین آینده دنیا را تشکیل میدهند و خوشحالیم شتابدهنده همپیوند در این زمینه مشغول به فعالیت است.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها